Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Baş ve Boyun Cerrahisi

Da Vinci Robotik Eksper Cerrah

Uyku apnesinden robotla kurtulun

11/02/2017 - Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan

Uyku apnesi, hâlâ pek çok bilinmezi içeren bir hastalık. Aslında tıp dünyası bu hastalığı yeni yeni keşfediyor. Uyku hastalıkları tek başına bir bilim dalı değil. Göğüs hastalıkları, nöroloji, psikiyatri ve Kulak Burun Boğaz uzmanlarından oluşan bir ekibin değerlendirdiği hastalıklar grubu. Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kulak Burun Boğaz Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan; uyku apnesinin artık robotla ameliyat edilebildiğini söyleyerek, “Robotla ağız içinden girip dil kökünde uyku apnesine sebep olan parçayı çıkarıyoruz” dedi. Prof. Dr. Kayhan; tıkayıcı uyku apnesinde önemli olan şeyin tıkanmanın oluştuğu seviyeyi belirlemek olduğunu vurguladı. Kayhan “Tıkanma  burunda da, yumuşak damak, bademcikler, dil kökü  veya gırtlağın hizasında  da olabilir. Uyku esnasında bunların birinde veya birkaçında da tıkanma olabilir. Bunu tespit edip, düzeltici cerrahi yapılması gerekiyor. Eskiden bu seviyeler bilinmediği için  hastalara genellikle yumuşak damak veya burun düzeyinde işlemler yapılırdı. Eğer hastanın dil kökü ya da daha alt seviyelerde tıkanması varsa ameliyattan bir fayda göremiyordu” diye konuştu. 

ENDOSKOPİYLE TESPİT EDİLİYOR 
Kayhan, tıkanmanın nerede olduğunu tespit etmek için uyku endoskopisinin kullanıldığını ifade etti. Önce uyku testiyle hastada tıkanma olup olmadığını tespit ettiklerini ardından tıkanmanın nerede olduğunu uyku endoskopisiyle ortaya çıkardıklarını söyleyen Kayhan, “Hastamıza ameliyathane şartlarında narkozun başlangıç kısmını verip uyutuyoruz. Bir nevi uykuyu taklit ettiriyoruz. Hasta horlarken optikle tıkanan bölgeleri kaydediyoruz. Sonrasında da cerrahi planlıyoruz” diye konuştu. 

KANSER TEDAVİLERİNDE KULLANILIYOR
Prof. Dr. Kayhan, robotik cerrahiyi daha çok ağız, baş boyun kanseri ameliyatlarında kullanıldığını belirterek “Tıkayıcı uyku apnesinde kullanımı çok yeni. Çok iyi sonuçlar alıyoruz. Normal açık cerrahi veya diğer ameliyat yöntemlerinde yapamadığımız dil köküne ve gırtlağa yaklaşımı robot ile çok kolay yapabiliyoruz. Epigrot adını verdiğimiz kapakçığın üst kısmının çıkarılması robot ile ağız içinden çok kolay gerçekleşiyor. İşlemden sonra hasta rahatlıyor” dedi.

 

Kaynak: Akşam Gazetesi


Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan

KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı

Transoral Robotik Cerrahi eğitimini 2008 yılında Strazburg’da almış ve ameliyatlarına başlamıştır. Ülkemizde Kulak Burun Boğaz alanında Robotik Cerrahiyi ilk uygulayanlardan olup 250’nin üzerinde başarılı Transoral Robotik cerrahi ameliyatı gerçekleştirmiş ve “EXPERT SURGEON” (Uzman Cerrah) ünvanı almıştır. Kulak Burun Boğaz alanında Robotik Cerrahide dünya çapında bu ameliyat sayısına sahip nadir cerrahlardandır.

İletişim


Adres: Bahçelievler mahallesi E5 yanyol, Metroport Busidence Kat:4 Daire:407 34180 Bahçelievler, İstanbul

Telefon: +90 536 475 63 31

Email: ftulinkayhan@gmail.com

** B6 otopark katında hastalarımız ve misafirleriniz için ücretsiz otoparkımız mevcuttur.

Harita


Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan
Bilimsel Araştırma Ödülü
2019 Yılı Başvuruları Detayları İçin Tıklayın!
-> 2018 Yılı Kazananı <-