Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Baş ve Boyun Cerrahisi

Da Vinci Robotik Eksper Cerrah

Türkiye Robotik Cerrahide eğitim merkezi oldu

11/02/2017 - Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan

Prof.Dr. Fatma Tülİn Kayhan: ‘’Robotİk Cerrahİ sertifikasi artik Türkiye’de verilebiliyor.’’ Cerrahlara kadavra üzerinde robotik cerrahi eğitimi.


Cerrahinin geldiği en sok nokta olan robotla ameliyatlar giderek yaygınlaşıyor. Türkiye’de kamu ve özel hastanelerinde bulunan robotik cerrahi sistemleri ile üroloji ve kadın hastalıkları başta olmak üzere  çok sayıda ameliyat başarı ile gerçekleştirilebiliyor.

Öyle ki Türkiye bu alanda , çevre ülkeler için de önemli bir ülke. Çok sayıda cerrah robotik cerrahi eğitimi için çevre ülkere gidiyor. Türkiye robotik cerrahi merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Acıbadem Üniversitesi tarafından hayata geçirilen Case,  İleri Düzey Endoskopik / Robotik Cerrahi Eğitim Merkezi  sayesinde cerrahların robotik cerrahi sertifikası almak için yurtdışına gitmesine gerek kalmadı. KBB alanında da ilk eğitimler başarılı kadın cerrah Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan  tarafından verildi.

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kulak Burun Boğaz Klinik Şefi, Prof.Dr. Fatma Tülin Kayhan, cerrahların robotik cerrahiye başlamadan önce hayvan ve kadavra üzrerinde eğitim görmeleri gerektiğini kaydediyor.

Prof. Dr. Kayhan; ‘’Bu eğitimler şimdiye kadar Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Belçika’daki merkezlerden alınıyordu. Artık Case’in sağladığı altyapı ile ülkemizde  de yapılabilecek. Biz de Kulak Burun Boğaz alanındaki ilk serikifa prgramını gerçekleştirdik. Meslektaşlarımız kurs sonrası sertifikalarını aldılar.Cerrahlara robotik cerrahi eğitimi verilmesinin en önemli şartı, çalıştığı hastanede Da vinci cerrahi sisteminin olmasıdır.Bu kurs aynı zamanda  diğer ülkelerden meslektaşlarımızın da  Türkiye’de eğitim almasını sağlayacaktır.’’

HEMEN KONUŞTURAN AMELİYAT…

Prof.Dr. Fatma Tülin Kayhan, robotik cerrahi ile kulak burun boğaz  ameliyatlarının hasta açısından önemli avantajlarının olduğunu kaydediyor.

‘’Hastaların ağız yoluyla, ameliyata bağlı sekel ve fonksiyon kaybı oluşturulmaz.Kemo-radyoterapi ihtiyacı azalır veya gerekmez. Robotla ameliyatlarda ,  solunum yolunu güven altına almak için ,trakeotomi adı verilen , solunum yoluna delik açma işlemine gerek olmaz. Normal konuşma ve yutmaya ameliyattan hemen sonra veya en kısa zamanda başlanır. Ameliyat sonrası dönemde ağrı çok azdır. Ameliyat sırasında kan kaybı çok az olur. Ciltte yara olmadığı için yara izi olmaz. İyileşme süresi çok kısalmıştır ve hastanede kalış süresi çok kısadır.’’

Prof.Dr. Fatma Tülin Kayhan; robotla kulak burun boğazda önemli pek çok ameliyatın yapıldığını ifade ediyor.

‘’Gırtlak, boğaz ve bademcik bölgesinin tümörlerinde ve uyku apnesinin cerrahi tedavisinde kullanıyoruz. 180 den fazla olguda Robotik cerrahi uyguladık. Ülkemizde ve yurtdışında en deneyimli kliniklerden biriyiz. ‘’

Kaynak: Medical Tribune


Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan

KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı

Transoral Robotik Cerrahi eğitimini 2008 yılında Strazburg’da almış ve ameliyatlarına başlamıştır. Ülkemizde Kulak Burun Boğaz alanında Robotik Cerrahiyi ilk uygulayanlardan olup 250’nin üzerinde başarılı Transoral Robotik cerrahi ameliyatı gerçekleştirmiş ve “EXPERT SURGEON” (Uzman Cerrah) ünvanı almıştır. Kulak Burun Boğaz alanında Robotik Cerrahide dünya çapında bu ameliyat sayısına sahip nadir cerrahlardandır.

İletişim


Adres: Bahçelievler mahallesi E5 yanyol, Metroport Busidence Kat:4 Daire:407 34180 Bahçelievler, İstanbul

Telefon: +90 536 475 63 31

Email: ftulinkayhan@gmail.com

** B6 otopark katında hastalarımız ve misafirleriniz için ücretsiz otoparkımız mevcuttur.

Harita


Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan
Bilimsel Araştırma Ödülü
2019 Yılı Başvuruları Detayları İçin Tıklayın!
-> 2018 Yılı Kazananı <-