Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Baş ve Boyun Cerrahisi

Da Vinci Robotik Eksper Cerrah

Uyku Apnesine Robotla Ameliyat

31/01/2017 - Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kulak Burun Boğaz Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan, uyku hastalıklarından en sık obstrüktif uyku apnesinin görüldüğünü belirterek, robotla apneye neden olan parçayı çıkardıklarını söyledi.

 

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kulak Burun Boğaz Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan, uyku hastalıklarından en sık obstrüktif uyku apnesinin görüldüğünü belirterek, robotla apneye neden olan parçayı çıkardıklarını söyledi.

 

Prof.Dr. Fatma Tülin Kayhan, horlamanın uyku apnesi hastalarında sık görüldüğünü ifade ederek, "Uyku apnesi en çok orta yaşlı, kilolu ve erkek hastalarda görülüyor. Kadın hastalarda, erkek hastalara göre daha az görüyoruz. Bu hastalığın toplumun yüzde 5'inden fazlasında görüldüğü yapılan çalışmalarda gösterilmiş" dedi.

 

Belirtilerin çoğunun sinsi olduğunu ifade eden Kayhan, hastalığın çok tipik belirtiler vermeyebileceğini kaydederek, "Hastalar en çok eşleri ya da oda arkadaşı tarafından horlamasından şikayet edilerek veya uykuda nefesinin durduğu tespit edilerek geliyor. Buna tanıklı apne diyoruz. Hastanın uykuda nefesi duruyor ve bir saatlik uykuda 5'in üzerinde duruyorsa, bu durum bizim için anlam ifade ediyor. Bir saatlik uyku içinde hastada 5 kere ise çok farkına varmıyor ama bu bir saatlik uykuda 80-90 kere 100 kere solunum durması meydana gelebiliyor" dedi.

 

UYKU APNESİ KİLO ALDIRIYOR

 

Prof.Dr. Fatma Tülin Kayhan, hastanın uyku boyunca devamlı solunumu durduğu için kandaki oksijen düzeyinin düştüğü belirterek, "Uyku apnesi hastaları, yatakta 7-8 saat geçirse bile sabah kalktığında çok yorgun oluyor. Çünkü derin uykuya geçemiyor, uykusunu alamıyor. Sürekli uyandığı için bu uyanıklıklar sırasında vücutta bazı hormonlar salgılanıyor. Adrenalin, kortizon hormonu gibi. Bunlar da hastada yıllar içinde kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon gibi problemlere neden oluyor. Ayrıca hasta uykusunu alamadığı için konsantrasyon güçlüğü oluyor ve bu durum onu pasif hale getiriyor. Egzersiz kapasitesini azaltıyor. Bu da kilo almayı artırıyor" diye konuştu.

 

Derin uyku apnesi olan hastaların daha çok trafik kazası daha çok yaptıklarını kaydeden Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan, bu kişiler gün içinde kolaylıkla uykuya dalabildiklerini kaydetti.

 

Prof.Dr. Fatma Tülin Kayhan uyku apnesi olan hastalarda tıkanmanın nerede olduğunu tespit etmenin tedavi açısından çok önemli olduğunu belirterek, "Cerrahi tedaviler ve uygulanan belli araçlar, ortodontik cerrahi yöntemler ve cpap adını verdiğimiz alet var. Uyku apnesinde en çok kullanılan cpap, yani basınçlı maske ile hastanın uyuması sağlanıyor. Bu sayede hastanın uykusunda oksijen düzeyinin düşmesi önleniyor. Bir nevi hastaya zorla nefes verilmesi sağlanıyor. Fakat cpapta hasta uyumu yüzde 50-60 düzeyinde. Yani yaklaşık yüzde 40-50 oranında hasta bunu kullanamıyor" dedi.

 

UYKU APNESİNDE YENİ YAKLAŞIM: ROBOTİK CERRAHİ

 

Prof.Dr. Fatma Tülin Kayhan; tıkayıcı uyku apnesinde önemli olan şeyin tıkanmanın oluştuğu seviyeyi belirlemek olduğunu vurgulayarak, "Tıkanma burunda da, yumuşak damak, bademcikler, dil kökü veya gırtlağın hizasında da olabilir. Uyku esnasında bunların birinde veya birkaçında da tıkanma olabilir. Bunu tespit edip, düzeltici cerrahi yapılması gerekiyor. Eskiden bu seviyeler bilinmediği için hastalara genellikle yumuşak damak veya burun düzeyinde işlemler yapılırdı. Eğer hastanın dil kökü ya da daha alt seviyelerde tıkanması varsa ameliyattan bir fayda göremiyordu" diye konuştu.

 

Prof.Dr. Fatma Tülin Kayhan, robotik cerrahiyi daha çok ağız, baş boyun kanseri ameliyatlarında kullandıklarını, uyku apnesinde kullanımın ise çok yeni olduğunu ifade ederek, "Tıkayıcı uyku apnesinde kullanımı çok yeni. Çok iyi sonuçlar alıyoruz. Normal açık cerrahi veya diğer ameliyat yöntemlerinde yapamadığımız dil köküne ve gırtlağa yaklaşımı robot ile çok kolay yapabiliyoruz. Yani hastanın dil kökünde bir tıkanıklık varsa oradan bir dil kökü parçasının çıkarılması ve epigrot adını verdiğimiz o kapakçığın üst kısmının çıkarılması robot ile ağız içinden çok kolay gerçekleşiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra hasta rahatlıyor, cpapa gerek kalmıyor" dedi.

 

Kaynak: Haberler


Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan

KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı

Transoral Robotik Cerrahi eğitimini 2008 yılında Strazburg’da almış ve ameliyatlarına başlamıştır. Ülkemizde Kulak Burun Boğaz alanında Robotik Cerrahiyi ilk uygulayanlardan olup 250’nin üzerinde başarılı Transoral Robotik cerrahi ameliyatı gerçekleştirmiş ve “EXPERT SURGEON” (Uzman Cerrah) ünvanı almıştır. Kulak Burun Boğaz alanında Robotik Cerrahide dünya çapında bu ameliyat sayısına sahip nadir cerrahlardandır.

İletişim


Adres: Bahçelievler mahallesi E5 yanyol, Metroport Busidence Kat:4 Daire:407 34180 Bahçelievler, İstanbul

Telefon: +90 536 475 63 31

Email: ftulinkayhan@gmail.com

** B6 otopark katında hastalarımız ve misafirleriniz için ücretsiz otoparkımız mevcuttur.

Harita


Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan
Bilimsel Araştırma Ödülü
2019 Yılı Başvuruları Detayları İçin Tıklayın!
-> 2018 Yılı Kazananı <-