Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Baş ve Boyun Cerrahisi

Da Vinci Robotik Eksper Cerrah

Robot elli kadın cerrah

08/02/2017 - Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan

Kulak Burun Boğaz (KBB) cerrahı Doç. Dr. Fatma Tülin Kayhan boyun ve gırtlak ameliyatlarını 'robot ellerle' bademcik ameliyatı kadar kolaylaştırdı. İki çocuk annesi 43 yaşındaki cerrah KBB alanında ilklere imza attı. Türkiye Robotik Kulak Burun Boğaz ameliyatlarını ABD ile aynı anda başlattı. Kadın cerrah, robotla dört ay içinde toplam on KBB operasyonu yaparak bunun sonuçlarını bilimsel olarak yayımladı. Da Vinci adlı robot kalp, prostat cerrahisinde artık sıklıkla kullanılmaya başladı. Ancak Kulak Burun Boğaz alanında kullanımı için Amerikan Sağlık Bakanlığı FDA'den onayı ocak ayında alındı. Bilimsel onay alınır alınmaz operasyonlar Türkiye'de ilk kez Ümraniye Devlet Hastanesi'nde Şişli Etfal Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Suat Turgut tarafından uygulandı. Ardından ameliyatlara Doç. Dr. Fatma Tülin Kayhan, Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde başladı. Vaka sayısı dört ay içinde onu bulunca rekor kırdı. On ameliyattan yedi tane gırtlak kanseri ameliyatını bu rabot sayesinde gerçekleştirdi. Doç. Dr. Fatma Tülin Kayhan Da Vinci robotunu bademcik, yumuşak damak, ağız boşluğu, yutak, gırtlak bölümündeki iyi huylu ve kötü huylu tümörlerin alınması operasyonlarında kullanıyor. İyi huylu, kötü huylu tümörlerde kullanılan bu teknik horlama ameliyatlarına da uygulanacak.

BADEMCİK AMELİYATI GİBİ

Onun yaptığı ameliyatlar sayesinde çene kemiğinin kırılması, boğazın kesilmesi gereken büyük operasyonlar hiç iz kalmadan bademcik ameliyatı gibi yapılabiliyor. Eskiden bu ameliyatlar için boğazın delinmesi gerektiğinden hastalar ancak mikrofonla konuşmak zorunda kalıyordu. Robotik cerrahi ise bu riski tamamen ortadan kaldırdı. Ameliyattan sonra enfeksiyon riski de çok azalıyor. Robot sayesinde ameliyat alanı üç boyutlu görünüp 40 misli büyütülebildiği için ameliyat damarlara ve sinirlere zarar vermeden yapılabiliyor. En yetenekli hekimin elleri ancak 180 derece hareket edebilirken robotun küçük elleri 540 derece hareket edebiliyor. Titreme riski hiç bulunmuyor.

SGK'DAN KARŞILANIYOR

Devlet Hastanesi'nde yapılan bu ameliyat hastaların SGK'sı ile karşılanıyor. Yalnızca aletin her operasyonda değişen küçük parçaları için hastanın ek ücret ödenmesi gerekiyor. Hastalara pek çok avantaj sağlıyor.

ROBOT AĞIZDAN GİRİYOR

Da Vinci adlı robotla yaptığı ameliyatlar için ağızdan giriliyor, on dakikada bir operasyon bitiriliyor. Hasta aynı gün konuşup yemeğe başlayabiliyor. Yutma ve konuşma sorunu bulunmuyor. Hastaneden taburcu olma süresi çok kısalıyor. Bakırköy Sadi Konuk Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Klinik Şefi olan Fatma Tülin Kayhan bu operasyonlar için Avusturya'da eğitim almış. Robotun kullanımı için uzun süre insan damar yapısına çok benzediği için domuzlar üzerinde çalışma yapmışlar. Robotik ameliyatların hastaya büyük kolaylık sağladığını anlatırken bu robot sayesinde büyük kesili ameliyatların küçük operasyonlara dönüştüğünü söylüyor. Bu alanda çok az kadın cerrah olduğunu söyleyen Kayhan, "Kadınlar çok fazla şeyi bir anda düşünebilir, bu nedenle robotik cerrahi operasyonları için avantaj olduğunu sanıyorum. Robotik cerrahi için hasta seçiminin çok iyi yapılması gerekli. Cerrahiye uygun hastaların belirlenmesi önemli, yaş fark etmiyor ama ameliyattan yarar sağlayacak hastalar belirlenmeli" diyor. Robotik cerrahi aslında cerrahların uzak yerlerdeki hastaları ellerindeki kumanda yardımıyla bulundukları hastaneden ameliyat edebilmesi için geliştirildi. Şu anda aynı odada operasyon yapılması için izin veriliyor. Bir aksilik çıkarsa hemen açık ameliyata dönülebiliyor. Ancak hekimlerin başka şehirlerdeki hastaları ameliyat edebilmesi için de çalışmalar sürüyor.

Kaynak: Sabah Gazetesi


Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan

KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı

Transoral Robotik Cerrahi eğitimini 2008 yılında Strazburg’da almış ve ameliyatlarına başlamıştır. Ülkemizde Kulak Burun Boğaz alanında Robotik Cerrahiyi ilk uygulayanlardan olup 250’nin üzerinde başarılı Transoral Robotik cerrahi ameliyatı gerçekleştirmiş ve “EXPERT SURGEON” (Uzman Cerrah) ünvanı almıştır. Kulak Burun Boğaz alanında Robotik Cerrahide dünya çapında bu ameliyat sayısına sahip nadir cerrahlardandır.

İletişim


Adres: Bahçelievler mahallesi E5 yanyol, Metroport Busidence Kat:4 Daire:407 34180 Bahçelievler, İstanbul

Telefon: +90 536 475 63 31

Email: ftulinkayhan@gmail.com

** B6 otopark katında hastalarımız ve misafirleriniz için ücretsiz otoparkımız mevcuttur.

Harita


Prof. Dr. Fatma Tülin Kayhan
Bilimsel Araştırma Ödülü
2019 Yılı Başvuruları Detayları İçin Tıklayın!
-> 2018 Yılı Kazananı <-